مهندسان صنایع زرند
بزرگ فکر کنیم،کوچک قدم برداریم
درباره وبلاگ


با سلام
این وبلاک در جهت ارتباط مهندسان صنایع و تبادل دانش صنایع ایجاد گردید. امید است با حضور علاقه مندان دانش صنایع در جهت به روز بودن دانسته های این علم قدم برداریم.جهان در دستان مهندسان است و مهندس کسی است که بتواند هر روز ایده های جدید ارائه کند . "انیشتن "

مدیر وبلاگ : محمد صیفوری
نظرسنجی
مشکل اصلی بهره وری پایین صنایع ایران چیست؟

جمعه 27 دی 1392 :: نویسنده : محمد صیفوری
شش تصور نادرست درباره pm

برداشتها و تصورات نادرستی كه پرسنل كارخانجات ( از سطوح مدیریت تا اپراتور ماشین آلات ) درباره سیستم PM دارند ، آقای Levitt را برآن داشته تا به نقد و بررسی برخی از این برداشتها بپردازد. آنچه در ادامه میخوانید  ترجمه متن مقاله ایشان تحت عنوان

 "  Six misconceptions about PM" میباشد: 

1- PM فقط راهیست كه سعی دارد تا تعیین كند كه چه قطعه ای در چه زمانی شكسته یا فرسوده خواهد شد ، آنچنانكه شما قادر باشید قطعه را قبل از خرابی آن و توقف اضطراری ماشین تعویض نمائید.

 PM چیزی فراتر از یك برنامه جهت تعویض قطعات قبل از وقوع خرابی میباشد. PM روشی جامع جهت تعیین بودجه نگهداری و تعمیرات ، آنالیز خرابیها ، كاهش میزان مصرف اقلام و ... میباشد.

 

2-      همه سیستمهای PM مشابه هم میباشند. شما میتوانید آنرا از یك كتابچه و یا براساس مدارك یك شركت دیگر كپی نموده و به مورد اجرا درآورید. 

سیستمهای PM میبایست براساس نوع ماشین آلات شركت ، عمر كاركرد آنها ، سیستم تولید ، نوع سرویس ، ساعت كار ماشین آلات ، میزان مهارت اپراتورها و بسیاری فاكتورهای دیگر مورد طراحی قرار گرفته و اجرا گردد. سیستم PM را نمیتوان همانند كتاب آشپزی براساس یك الگوی موفق در شركت دیگر به مورد اجرا در آورد.

 

3- فعالیتهای PM بر كارهای فعلی بخش نت اضافه گردیده و حجم كارهای آنها را افزایش میدهد . براین اساس نیاز به اضافه كاری بوده و هزینه نیروی انسانی و قطعات مصرفی نیز افزایش  خواهد یافت .

اجرای برنامه های PM باعث افزایش میزان دسترسی و آماده بكار بودن ماشین آلات ، كاهش میزان مصرف انرژی ، كاهش فعالیتهای برنامه ریزی نشده و ... خواهد شد.فعالیتهای PM تنها در ابتدای اجرای آن بر حجم كار مجریان نت خواهد افزود و در ادامه كار با منافعی كه حاصل میگردد جبران سرمایه گذاری اولیه خواهد شد . با اجرای PM بسیاری از فعالیتهای سنگین بخش نت (كه ناشی از عدم سرویس و نگهداری بموقع  ماشین آلات میباشد ) تبدیل به فعالیتهای سبك و ساده میگردد.

 

4-  بكمك فرمهای خوب و تشریح آنها برای مجریان نت ، پرسنل كم تجربه و مبتدی نیز قادر به اجرای فعالیتهای PM خواهند بود.

پرسنل دارای مهارت كم در نت میتوانند بكمك آموزش و فرمهای مناسب تنها برخی از فعالیتهای PM را بخوبی اجرا نمایند. فعالیتهای نظافت ، آچاركشی و روغنكاری كه جزو فعالیتهای پایه در نت میباشند در زمره فعالیتهایی هستند كه با آموزش قابل اجرا میباشند. اما آنچه مسلم است منافع انجام بازرسی و كنترل تجهیزات از دستان و چشمان باتجربه و ماهر حاصل میگردد.

 

5- PM شامل یك سری فعالیتها و فرمهای بازرسی میباشد كه در دوره های مشخص به مورد اجرا در می آید.

برنامه های نگهداری و تعمیرات پیشگویانه (  CBM ) همچون ارتعاش سنجی ، حرارت سنجی و ... قسمتی از برنامه های PM میباشد . در استراتژی نت پیشگویانه فعالیتهای PM براساس شرایط كاركرد ماشین به مورد اجرا در می آید. بعنوان مثال نظافت و جرم گیری یك رادیاتور زمانی كه اختلاف فشار در دو سمت ورودی و خروجی سیال از یك حد معین بیشتر گردد به مورد اجرا در خواهد آمد و ...

 

6- PM منجر به حذف توقفات اضطراری ماشین آلات خواهد شد .

PM   نمیتواند كاری كند كه یك موتور 5hp كار یك موتور 10hp را انجام دهد. حتی با اجرای كامل برنامه ها و استفاده از تكنیكهای نت پیشگویانه نیز ،  PM قادر نخواهد بود تا توقفات ناشی از استفاده نادرست از ماشین آلات را حذف نماید. همچنین برخی از خرابیها (همچون خرابی قطعات الكترونیكی ماشین آلات ) قابل ردیابی نبوده و اصولا برنامه خاصی در PM برای ردیابی آنها وجود ندارد.

منبع: www.tpm.blgfa.com

نوع مطلب : نگهداری و تعمیرات، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic